Az egri távhőszolgáltatás története
1972: december 26-án kezdődött az egri távfűtés története, egy 174 db lakást és 2 db közintézményt ellátó termokonténer üzembe helyezésével.
1973: Az épülő távhőrendszerrel kapcsolatos feladatok ellátásával Eger Város Tanácsa, a mai EVAT Zrt. jogelődjét, az Ingatlankezelő-Közvetítő és Lakásberuházó Vállalatot bízta meg. Ez évben a rendszer kiegészült egy széntüzelésű Thrumann mozdonykazánnal.
1974: Áprilisban átadásra került a város távhőszolgáltató rendszerének máig legnagyobb létesítménye a Fűtőmű (Malomárok u. 28.), 34 MW beépített hőteljesítménnyel.
1977: Átminősítés következtében a Grónay utcában elindult a távfűtés, ami 2 lakóépület és 1 családi ház, összesen 93 lakás és 15 lakással egyenértékű közület fűtését jelentette.
1983: A Fűtőmű bővült 2 db, egyenként 23 MW hőteljesítményű, forróvizes kazánnal.
1984: Veres Péter utcában 3 lakóépület, 90 lakás fűtésével gyarapodott a távfűtés. A vállalat távhőszolgáltatási tevékenysége kiegészült, az Egertől kb. 20 kilométerre fekvő, Bélapátfalva távhőrendszerének üzemeltetésével. Ennek során 187 lakás fűtési célú hőellátásáról kellett gondoskodni.
1988: A távhőrendszer bővülése befejeződött egészen 2004-ig. Elindult a hőközponti rekonstrukciós program.
1991: Az Ingatlankezelő- Közvetítő és Lakásberuházó Vállalat (IKLV) átalakult EVAT Egri Vagyonkezelő és Távfűtő Részvénytársasággá (EVAT Rt.). A részvények 79%-a önkormányzati, 21%-a dolgozói tulajdonba került. A távhőszolgáltatási tevékenység egy vegyes profilú társaságban maradt. Az rt. egy korszerű fűtőművet örökölt, korszerűtlen, rosszul méretezett épületszintű fűtési rendszerekkel, hőközpontokkal és átalánydíjas, államilag támogatott árszabással, amit ez év októberében eltöröltek. A bélapátfalvai távhőszolgáltatás a helyi önkormányzat kezelésébe került.
1992: Egerben egy 80 lakásos épületet, PHARE támogatással, fűtés és melegvíz költségosztókkal szereltek fel. Malomárok u. 8., az első korszerűsített lakóépület Egerben. 4 iskola és 3 lakóépület fogyasztói közössége az általány díjas szolgáltatás helyett a mérés szerinti elszámolást választotta. Az rt. belépett a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségébe.
1993: Júliusban bevezetésre került a teljes körű hőközpontonkénti mérés és mérés szerinti elszámolás. Hosszú távú fejlesztési koncepció született az egri távfűtésre vonatkozóan.
1994: A város közgyűlése elfogadta a lakóépületek energiatakarékosságát és egyéni költségelszámolását támogató rendeletet, mely révén a lakossági fogyasztók 40%-os támogatásban részesülhettek.
1996: Az augusztusi hőelszámoláskor a lakossági fogyasztóknál bevezetésre került a "jól fizetői" kedvezmény.
1998: Ez évben a korszerűsített lakások száma elérte az összes távfűtött lakásállomány 42%-át.
2001: Az EVAT Rt. Igazgatósága független szakértő céggel elvégeztette a távhőszolgáltató rendszer műszaki, gazdasági és pénzügyi átvilágítását. Az átvilágítás megállapította, hogy a költségek minimalizálására való törekvés nem hatott károsan a létesítmények karbantartására, a műszaki állomány fenntartására. Az EVAT Rt. tulajdonosai döntöttek a vagyon mentén történő szétválásról. A kisrészvényesek novemberben kiváltak a cégből. Ezzel a kiválással létrejött a 100%-ban önkormányzati tulajdonú EVAT Rt., amelynek fő profilja a távhőszolgáltatás és a vagyongazdálkodás, vagyonüzemeltetés. A cég Igazgatósága zárt meghívásos pályázatot írt ki a város távfűtési rendszerének kogenerációs fejlesztésére.
2002: A Fűtőműben befejeződött a gázmotoros fejlesztés megvalósítása, melynek célja a kapcsolt energiatermelés energetikai hasznának a távhőszolgáltatásban való maximális érvényesítése, a hő minél nagyobb arányú kapcsolt termelése. A gázmotorokból származó hő a saját termelésű hőnél, a kapcsolt termelés előnyei miatt, olcsóbb, így a számlázott hődíj októbertől közel 10%-kal csökkent. Ez évben az rt. megszerezte, többek között a hő és melegvíz-szolgáltatási tevékenységre vonatkozóan, az ISO 9001:2000 szabványnak megfelelő minőségirányítási tanúsítványt. Az augusztusi hőelszámoláskor a "jól fizetői" kedvezmény kibővült a közületi fogyasztókkal.
2004: Ez évben két intézmény: a Wigner Jenő Műszaki, Informatikai Középiskola és Kollégium és a Szent Lőrinc Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakközépiskola és Szakiskola főépülete új fogyasztóként rákapcsolódott a távhőszolgáltatásra. Jogszabályi visszaminősítés következtében megszűnt a távfűtés a Grónay és Veres Péter utcákban.
2005: Elkezdődött a volt Kemping és a Nagylapos területeken a távhővezeték kiépítésének tervezése. Újabb fogyasztóként távhőellátásra kapcsolódott a volt Gyermekváros területén (Iskola u. 1-3.) egy 36 és egy 97 lakásos társasház. A Szent Lőrinc Vendéglátó és Idegenforgalmi Szakközépiskola és Szakiskola további épületeit (étterem-kávézó) is sikerült a távhőellátásba bekapcsolni. Erre az évre tervezett és megvalósított két hőközponti rekonstrukció összesen 425 lakást érintett, az összes lakásállomány közel 10%-át.
2006: Ez évben új távhővezeték épült az "Északi Sporttelep", a "Műjégpálya" és egy jövőbeni "Malomárok u. irányú bővítés" ellátására. Ezzel újabb területek lettek bevonva a távhőellátásba, ill. váltak elérhetővé. Újabb, 28 lakásos társasház kapcsolódott be a távhőellátásba a volt Gyermekváros területén. Megújult a Fűtőmű irodaépületének homlokzata, a nyílászárók cseréje mellett, a falfelület hőszigetelést és új színt kapott.
2007: Újabb, 28 lakásos társasház kapcsolódott be a távhőellátásba a volt Gyermekváros területén (Iskola u. 1-3.). Ez évben befejeződött a 19 éve tartó hőközponti rekonstrukció sorozat, a Neumann János Középiskola és Kollégium hőközpontjának korszerűsítésével, az E40 hőközpont szétválasztásával. 2007. július 1-vel az EVAT Zrt. kilépett a szabad gázpiacra. Ezzel a közüzemi földgázbeszerzésről a szabadpiaci kereskedelemre történő áttéréssel az egri távhőszolgáltató 8%-kal tudta hődíját csökkenteni.
2015: A Fűtőmű hőtermelői kapacitásának kiemelt fejlesztése során az alkalmazott környezetbarát távhőtermelési technológia jelentős energiahatékonysági korszerűsítése valósult meg.
Ebben az évben a korszerű és korszerűsített lakások száma elérte az összes távfűtött lakásállomány 93%-át.